09.01. 2008

Shiro Saigo, Neil Ohlenkampz originálu Shiro Saigo přeložil a upravil --LuF--

Shiro Saigo byl jedním ze Čtyř Nebeských Lordů (Shitenno) Kodokan Juda, kteří byli základními pilíři vytváření Judo. Shiro Saigo byl jedním z prvních žáků Jigora Kana. V roce 1883 Jigoro Kano rozdělil své studenty do dvou skupin: yudansha (studenty se stupni) a mudansha (studenti bez stupňů). Shiro Saigo a spolu s Tsunehiro Tomitou byli první, kteří byli oceněni stupněm yudansha, který se o několik let později začal označovat černým páskem. Saigo a Tomita byli první černé pásky zaznamenané v historii Juda (a všech bojových uměních, protože Jigoro Kano tento systém stupňů vytvořil).

Shiro Saigo je nejvíce známý svou účastí v roce 1886 na turnaji Tokijské Metropolitní Policie judo proti jujutsu, který měl určit, které z bojových umění je lepší v opravdovém boji. Turnaj byl schválený panem Mishimou, šéfem Tokijské Policie. Jigoro Kano vyslal 15 svých nejlepších studentů, včetně Shira Saiga, proti mistrům Totsuka-ha Yoshin-ryu jujutsu. V týmu Totsuka bylo čtyři nebo pět mistrů z dalších škol, ale oči všech se upíraly na přibližně deset zápasů mezi Totsukou a Kodokanem.

Jigoro Kano napsal o svých soupeřích následující:
„Totsuka Hikosuke byl považován za nejsilnějšího bojovníka jujutsu za éry Bakumatsu (konec šógunátu). Po Hikosukem nesl jméno školy jeho syn Eimi a vytrénoval mnoho významných bojovníků jujutsu… Popravdě, Totsukova strana měla silné bojovníky a nebyli tam žádní chvastouni... Když mluvíte o jménu Totsuka, mluvíte o největším mistru jujutsu té doby. Moji vlastní učitelé z Tenshin Shinyo ryu a Kito ryu velmi vážní když se měli utkat proti Totsukovým mistrům jujutsu v šógunském Komusho Dojo...“

Kodokan vyhrál všechny zápasy až na jeden nebo dva které skončily remízou. Finálový souboj byl mezi Saigem a o mnoho větším a zkušenějším mistrem jujutsu, který se později stal hlavou Yoshin-ryu jujutsu. Byl to souboj ukázal dva velmi rozdílné styly proti sobě. Saigo zaostával prvních 10 minut bitvy snášením neustálých útoků. Často se zdál Saigo přemožen a byl hozen, ale vždycky dopadl zpátky na nohy kontrolovaným způsobem. Diváci srovnávali jeho pohyby s pohyby mrštné kočky. Po 10 minutách Saigo zaútočil, ale nedařilo se mu ukončit zápas. Zhruba po 15 minutách boje provedl Saigo perfektně techniku yama arashi (jeho „obchodní zančku“), která ukončila zápas takovou silou, že jeho oponent odcházel otřesen.

Tento turnaj pevně ustanovil, že judo je kvalitnější než jujutsu, a judo bylo následně přijato jako oficiální tréninkový styl Tokyské policejní akademie. To vedlo k všeobecnému přijetí juda jako nejefektivnější boj beze zbraní v Japonsku. Také se uznalo, že Jigoro Kano vytvořil tréninkové metody, které byly lepší než tradiční metody jujutsu.

Výjimečně talentovaný bojovník byl dobře znám pro svou silnou techniku yama arashi (horská bouře). Získal shodan (1. dan) v srpnu 1883, nidan (2.dan) v září stejného roku, přeskočil na yodan (4. dan) v srpnu 1885 a godan (5.dan) získal v lednu roku 1889. Nicméně později v ¨květnu 1890 opustil Kodokan (organizaci) zatím co Jigoro Kano cestoval v zahraničí.

Shiro Saigo se stal v Japonsku idolem a stal se předlohou pro hlavní postavu novely Tomity Tsuneo, která se jmenovala Sugata Sanshiro (1942). Novela byla v roce 1943 zfilmována s velkým úspěchem. Někdy se také nazývala „Sága Juda“ a Akira Kurosawa v ní mimořádně popsal průběh vývoje juda. Akiro Kurosawa (Sedm samurajů, Ikiru), asi nejvíce známý japonský režisér, natočil tento film v průběhu druhé světové války a váleční cenzoři nařídily mnoho škrtů. Přesto tento film úspěšně popisuje průběh bojů juda.

Shiro Saigo se narodil 4. února 1866 v Aizu Wakamatsu. Byl třetím synem Shida Sadajiro samuraje rodu Aizu. V roce 1882 se přestěhoval do Tokya a vstoupil do Kodokanu. Podle Kodkanu byl v roce 1884 adoptován do rodiny Tanomo Saigo, bývalého staršího radního rodu Aizu a přijal jméno Hoshina Shiro. V roce 1888 se vrátil k původnímu příjmení Saigo, aby vzkřísil rodinou linii Saigo, která vymřela po smrti Tanoma Saiga. Shiro Saigo zemřel v Onomichi v Hirošimské prefektuře v prosinci 1922.

z anglického originálu přeložil a upravil --LuF--
(Copyright JudoInfo.com Used with permission).

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign