Rozdělení technik

Zde uvedený popis technického systému kodokan juda má dva cíle. Pro již trénující judisty je to systematický výpis a připomenutí zřídka prováděných technik. Pro zájemce, kteří judo neznají, má sloužit jako přehled toho co kodokan judo obsahuje. Popis judo technik není tak úplný a přesný, aby se podle něj mohli techniky provádět nebo dokonce naučit. To opravdu musíte do dojo a učit se pod vedením svého mistra. Názvy judo technik jsou v japonštině a v japonštině neznamenají nic jiného než popis provedení techniky. Tedy „o–soto–gari“ znamená „velký–vnější–podmet (sek srpem)“. Osobně si myslím, že není dobré názvy judo technik překládat do češtiny, protože se ztratíte na prvním tréninku s japonským či jiným zahraničním mistrem. Berme tedy japonské názvy jako součást systému kodokan judo i když to pro nás znamená naučit se navíc několik desítek slovíček.

Protože japonština nepoužívá latinku je obecně problém s přepisem do jiných jazyků. V Čechách se používají dva druhy transkripce. Jeden je český „Džu dó“, „ajumi aši“ a druhý je anglický „Judo“, „ayumi ashi“. Český přepis má neocenitelnou výhodu, že se ve výslovnosti nespletete což se u anglického může stát. Na druhou stranu anglický přepis používá podstatně více lidí a je většinou používán v literatuře. Z těchto důvodů se zde budeme držet anglické transkripce.

Následující rozdělení obsahuje oficiální základní techniky Kodokan Judo. Od jednotlivých technik bývá mnoho variant podle způsobů provedení. Názvosloví i techniky samotné prošli vývojem a čas od času jsou upravovány. Na nejvyšší úrovni je dělení na techniky hodů nage–waza, znehybnění katame–waza a údery atemi–waza.

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign