Kata

Katy jsou sestavy předepsaných cviků s detailním popisem jednotlivých pohybů, kroků i formálního pozdravu. Katy slouží k výuce a uchování principů bojového umění. Běžně se v nich používá úderů, kopů a jiných útoků, které by ve volném nácviku technik – randori zákonitě vedly ke zraněním.

Při výuce kat se judista nejdříve učí nazpaměť předepsané techniky a pohyby, aby při jejím cvičení nemusel přemýšlet kam s rukama a nohama, kde má stát a co má udělat teď a co potom. Je to poměrně nudná fáze kterou si však musí projít. V druhé fázi pak při opakovaném cvičení postupně objevuje skryté principy, které kata obsahuje. Kata musí být cvičena se soustředěním a nesmí se stát jen bezdůchým mechanickým opakováním cviků. V třetí fázi pak již lze uplaňovat naučené principy v boji.

Systém výuky pomocí kat je odlišný od systému jakým se v evropě učí na školách nebo jakým se vyučuje gokyo waza. Tento systém nás vede k tomu abychom sami aktivně objevovali a získávali zkušenosti ne pouze encyklopedické znalosti. Časté opomíjení a podcenovaní kat pramení dle mého názoru z jejich nepochopení.

Systém Kodokan judo vyučuje osm základních kat. Mimo nich jsou také vyučovány další katy, které však nejsou součástí oficiálního systému.

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign