04.05. 2008

Oblíbené techniky světových Judistů,
George Weersez originálu
Skill range of elite judo competitors
přeložil a upravil --Ahura--


Úvod

Jaký je rozsah dovedností elitních judistů anebo jinýmí slovy kolik různých technik používají judisté při soutěžním klání?

Abych našel odpověď na tyto otázky studoval jsem 39 světových a/nebo olympijských vítězů. Chtěl jsem najít nejčastěji používané techniky těch nejlepších z nejlepších. Studoval jsem každého z těchto borců minimálně ve třech zápasech na úrovni čtvrtfinále světové/olympijské soutěže. Sledováním těchto tří zápasů jsem si troufl rozpoznávat a hodnotit jejich oblíbené a nejvíce používané techniky. Na této úrovni považuji za samozřejmé, že každý se soutěžících ze sebe vydá úplně to nejlepší a snaží se uplatnít vše co umí.

Materiál tohoto výzkumu jsem čerpal na světových šampionátech v letech 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1993, 1995 a na Olympiádě 1992. Předmětem výzkumu byli šampióni ze všech mužských váhových kategorií.

Čísla

Hledal jsem kolik možných technik každý ze šampiónů používá. Hody se počítají lehce a hned poznáte, zda-se se jedná o Seoinage, Tomoenage, Osotogari atd.  Newaza, na druhou stranu není vůbec tak jednoznačná. Měl bych hodnotit přesunutí z Kesagatame do Kuzure Kamishihogatame jako dvě odlišná držení, nebo bych měl hodnotit všeobecnou dovednost borce držet soupeře na zemi, že se nemůže dostat z držení?Rozhodl jsem se z tohoto důvodu hodnotit Newazu jako celkové hodnocení - Osaekomi, Shimewaza, Kansetsu waza a Sankaku.

Rozsah používaných technik byl od tří u olympijského šampiona Masakiho v supertěžké váze k devíti u Olympijského vítěze Yoshidy. Použití Newaza bylo podobné – od tří typů jako u Fairbrothera, Kosorotova, Solodukina a Saita, až k absenci Newaza jako takové  u olympijského šampióna v lehké váze Goussainova. (strávil jsem opravdu poměrně dost času na Goussainovi abych si ověřil, že tento borec opravdu žádnou Newaza nepoužívá, dostal jsem se pouze k jednomu použití, kdy hodil soupeře na yuko, spadnul rovnou do držení a hned se zvednul. On snad opravdu nepoužívá Newaza!) 

V průměru světový nebo olympijský šampion používá šest různých hodů a dva druhy Newaza.

Úroveň šampiónů

Ne všichni šampióni, které jsem studoval byli na stejné úrovni. Někteří byli  jednou světoví šampióni, někteří dvakrát, někteří dokonce světoví i olympijští atd. atd. Chtěl jsem jen vědět, zda-li výběr oblíbených technik hraje nějakou měřitelnou roli vrozdílu mezi jednotlivými úrovněmi šampionátů.

Jako měřítko srovnání  jsem rozdělil předměty svého zkoumání na následující kategorie:

  • A = Jednou světový šampión, žádné olympijské vítězství
  • B = vícenásobný světový šampión, žádné olympijské vítězství
  • C = jednou olympijský šampión,  0 světový šampión
  • D = světový i olympijský šampión
  • E = Vícenásobný světový a nejméně jednou olympijský šampión
  • F = Nejméně třikrát světový šampión
  • G = Nejméně třikrát světový a minimálně jednou olympijský šampión
  • H = Dvojnásobný olympijský šampión
  • I = průměr všech judistů

V každé z kategorií jsem zprůměrňoval počet technik využívaných jednotlivými Judisty. Průměr pro každou kategorii je následující tabulce.

Průměr technik podle úrovně šampionátů

Úroveň Hody Newaza

A 5.71 1.78
B 6.16 1.75
C 7.66 1.66
D 5.5 2.11
E 5.66 2.33
F 6.16 2
G 6 2.3
H 7 2.5
I 5.92 1.82
Všechny kategorie, s výjimkou "C" a "H" ukazují přibližně 6 hodových kombinací a dvakrát Newazu. Kategorie "C" a "H" ukazují velmi zajímavé výsledky. Kategorie "C" dokonce nejnižší zaměření na Newazu a naopak "H" 2.5 techniky. Ale pro upřesnění - kategorie"C" a "H" jsou reprezentovány jenom třemi, respektive dvěma Judisty.

Často používané techniky

Když jsem zkoumal zápasy, katalogizoval jsem zároveň techniky, které byly v duelech použity. Následující tabulka ukazuje seznam technik, které se používají na úrovni světových či olympijských soutěží:
 Technika  Použito  Procentně

 Osaekomi  33  85
 Kouchigari  28  72
 Pick-ups- zvedáky  23  59
 Seoinage  22  56
 Twist Down  22  56
 Uchimata  20  51
 Ouchigari  19  49
 Shime waza  19  49
 Osotogari  18  46
 Ashi barai  18  46
 Kansetsu  18  46
 Sutemi  12  31
 Tsurikomigoshi  11  28
 Taiotoshi  11  28
 Kosotogake  10  26
 Haraigoshi  6  15
 Sasae  5  13
 Makikomi  3  8
 Sankaku  2  5
 Uranage  1  3
 Kataguruma  1  3

Je opravdu zajímavém že nejčastěji používanou technikou je Kouchi gari. Kouchi gari bylo použito u 72% Judistů a bylo užíváno ve všech váhových kategoriích. Další důležitou technikou používanou v 56% případů je takzvaný Twist Down. Twist down  je vlastně soutěžní forma Uki Otoshi a Sumi Otoshi. Twist down  je opravdu velmi jednoduchá a použitelná forma protitechniky- spočívá v tom, že obránce uhýbá útoku toriho  a používá pouze své těto aby soupeře hodil (v Kodokanu tzv. gaeshi waza).

Pick-up, nebo.li zvedáky jsou soutěžní formou Te guruma, Kuchiki Taoshi, Morote Gari atd., ukazují také velmi časté použití. Obzvláště v poslední době se používají stále častěji a určitě by stály za delší  zkoumání.

Použití Newaza bylo zajímavé ve dvou věcech. Zaprvé jsem byl velmi překvapen, že elitní Judisté se často vzdávají použití Newazy a raději hledají další techniku z Tachi wazy. Zřejmě preferují svoje oblíbené techniky a nechtějí se pouštět do vod, kde si nejsou úplně jistí, což je samozřejmě na této úrovni pochopitelné.

Bylo také velmi zajímavé, že Kansetsuwaza a Shimewaza jsou téměř stejně populární- 49 procent elitních judistů používá raději kansetsuwaza zatímco 46% používá raději shimewaza.

Závěr

Takže, jaké jsou nejpoužívanější techniky elitních judistů? Ve světové nebo olympijské třídě je obvyklé se v průměru zaměřit na cca šest hodů a dva druhy Newaza.Jedním z hodů by měl být určitě kouchigari a jedním z použití  Newaza asi bude Osaekomiwaza. Avšak všechny techniky šampiónů musí být v naprostém souladu s osobností a dispozicemi judisty a vybrány jako jeho/její oblíbená technika (tzv. Tokui waza)

Co nám tento výzkum ukazuje?Věřím, že tato otázka je opravdu jednoduchá k zodpovězení – Úspěch v Judo je zkrátka také otázka výběru a specializace. Musíte zkrátka vědět, jaké techniky Vám vyhovují nejvíce a ty uvést do naprosté dokonalosti.

Snad ještě důležitější je zjištění, že žádný ze závodníků nepoužíval nějaké speciální či dokonce tajné techniky. Všechny techniky, které můžete vidět na těchto šampionátech jsou stejné jako ty, které Vy i já trénujete denně na tatami. Takže  jednoduše řečeno – každý z nás má při troše talentu a hodně dřiny možnost se vypracovat až do výkonnostní extratřídy. Co myslíte?

z anglického originálu přeložil a upravil --Ahura--
(Copyright JudoInfo.com Used with permission).

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign