Katame no kata

Katame no kata je sestava patnácti technik znehybnění a představuje průřez katame wazou. Tvoří ji tři skupiny po pěti technikách osae-komi-waza, shime-waza a kansetsu-waza. Techniky jsou prováděny pouze na jednu stranu a uke ve většině případů provádí pokusy o úniky. Katame no kata je spolu s Nage no kata společně nazývána Randori no kata.


Úvodní ceremonie

Úvodní pozdrav se prování ve stoje čelem k joseki. Tori je při pohledu od joseki vpravo a uke vlevo. Následně se oba dva otočí k sobě usednou do seizy a provedou úklonu v sedě. Po ní oba vstanou, vykročí jeden krok vpřed a zaujmou pozici kyoshi na levém koleni.

Osae komi waza

Uke se opře pravou rukou před sebou a lehne si na záda s pažemi podél těla a pokrčenou pravou nohou. Tori vstane a přejde k pravému boku ukeho a zaujme pozici kyoshi.

 • Kesa gatame - Tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu, oběma rukama vloží ukeho pravou ruku do svého podpaždí a provede kesa gatame (přesněji kuzure kesa gatame ve variantě pod rukou). Uke se pokusí o tři různé úniky na které tori příslušně reaguje. Poté přesune tori ukeho na původní místo, uloží ukeho pravou ruku opět podél jeho těla a zvedne se do pozice kyoshi.

 • Kata gatame - Tori se přisune na kontakt k ukemu, oběma rukama vloží ukeho pravou ruku přes jeho obličej a provede kata gatame. Uke se pokusí o tři různé úniky na které tori příslušně reaguje. Poté přesune tori ukeho na původní místo, uloží ukeho pravou ruku opět podél jeho těla a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad.

 • Kami shiho gatame - Tori vstane, obejde ukeho k jeho hlavě a zaujme pozici kyoshi. Poté udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu a provede kami shiho gatame. Uke se pokusí o tři různé úniky na které tori příslušně reaguje. Poté přesune tori ukeho na původní místo a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad a otevře se do pozice kyoshi. Vstane, přejde k pravému boku ukeho a zaujme pozici kyoshi.

 • Yoko shiho gatame - Tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu a oběma rukama uloží ukeho pravou ruku po své levé straně. Pravou rukou uchopí pod nohou za ukeho opasek a provede yoko shiho gatame. Uke se pokusí o tři různé úniky na které tori příslušně reaguje. Poté přesune tori ukeho na původní místo, uloží ukeho pravou ruku opět podél jeho těla a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad.

 • Kuzure kami shiho gatame - Tori vstane, obejde ukeho k jeho hlavě a zaujme pozici kyoshi. Poté udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu, přesune se šikmo k ukemu a provede kami shiho gatame. Uke se pokusí o tři různé úniky na které tori příslušně reaguje. Poté přesune tori ukeho na původní místo a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad a otevře se do pozice kyoshi. Vstane, přejde k pravému boku ukeho a zaujme pozici kyoshi.

Shime waza

 • Kata juji jime - Tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu, oběma rukama vloží ukeho pravou ruku podél své levé strany a poté upaží ukeho pravou ruku. Tori si sedne obkročmo na ukeho a provede kata juji jime (nejdříve pravá ruka a pak levá). Uke se pokusí o únik a po neúspěchu techniku odplácá. Poté se tori přesune obráceným způsobem zpět a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad.

 • Hadaka jime - Tori vstane, obejde ukeho k jeho hlavě a zaujme pozici kyoshi. V průběhu toriho pohybu se uke posadí s jednou nohou pokrčenou. Poté tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu a provede hadaka jime. Uke se pokusí o únik a po neúspěchu techniku odplácá. Tori se odsune a zaujme pozici kyoshi.

 • Okuri eri jime - Tori se přisune, levou rukou otevře ukeho levý límec a pravou rukou ho uchopí. Přechytne levou ruku a provede okuri eri jime. Uke se pokusí o únik a po neúspěchu techniku odplácá. Tori se odsune a zaujme pozici kyoshi.

 • Kata ha jime - Tori se přisune, levou rukou otevře ukeho levý límec a pravou rukou ho uchopí. Levou rukou tlačí ukeho levý loket za jeho hlavu a provede Kata ha jime. Uke se pokusí o únik a po neúspěchu techniku odplácá. Tori se odsune a zaujme pozici kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad. Tori vstane, obejde ukeho k jeho pravému boku a zaujme pozici kyoshi.

 • Gyaku juji jime - Tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu, oběma rukama vloží ukeho pravou ruku podél své levé strany a poté upaží ukeho pravou ruku. Tori si sedne obkročmo na ukeho a provede gyaku juji jime (nejdříve pravá ruka a pak levá). Uke se pokusí o únik, převalí toriho na bok a po neúspěchu techniku odplácá. Poté se tori přesune obráceným způsobem zpět a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad.

Kansetsu waza

 • Ude garami - Tori udělá dva kroky v shiko vpřed a opět se otevře do pozice kyoshi. Přisune se na kontakt k ukemu a oběma rukama vloží ukeho pravou ruku podél své levé strany. Uke se jej pokusi uchopit levou a tori reaguje technikou ude garami. Uke úspěšnou techniku odplácá. Poté se tori přesune obráceným způsobem zpět a zvedne se do pozice kyoshi.

 • Ude hishigi juji gatame - Tori se přisune a ukeho se jej pokusi uchopit pravou rukou. Tori oběma rukama ruku chytí a provede ude hishigi juji gatame. Uke úspěšnou techniku odplácá. Poté se tori přesune obráceným způsobem zpět a zvedne se do pozice kyoshi.

 • Ude hishigi ude gatame - Tori se přisune se na kontakt k ukemu a oběma rukama vloží ukeho pravou ruku podél své levé strany. Uke se jej pokusi uchopit levou a tori reaguje technikou ude hishigi ude gatame. Uke úspěšnou techniku odplácá. Poté tori vrátí ukeho do původní pozice zpět a zvedne se do pozice kyoshi. V shiko udělá dva kroky vzad.

 • Ude hishigi hiza gatame - Tori obejde ukeho k jeho hlavě a zaujme pozici kyoshi. Uke se mezi tím zvedne a také zaujme pozici kyoshi. Oba se chytnou do pravého úchopu a tori provádí ude hishigi hiza gatame. Uke úspěšnou techniku odplácá. Poté tori vrátí ukeho do původní pozice zpět a zvedne se do pozice kyoshi.

 • Ashi garami - Tori i uke vstanou a tori se pokusí provést tomoe nage. Uke výrazně vykročí pravou nohou. Tori proplete levou nohu a pravou nohou položí ukeho na bok. Následně provádí ashi garami. Uke úspěšnou techniku odplácá. Poté se tori přesune obráceným způsobem zpět a spolu s partnerem zvednou do pozice kyoshi. Tori udělá v shiko dva kroky zpět.

Závěrečná ceremonie

Tori i uke udělají dva kroky vzad a provedou pozdrav v seize. Poté oba vstanou a provedou pozdav ve stoje čelem k joseki. Odcházejí z tatami

Copyright © 2007-2020 Kodokan Judo czPotápěcí počítače pro náročné potápěče https://www.shearwater.cz/

Základní škola a Praktická škola Hodějovského 1654, Benešov https://zshodejovskeho.cz/

Created by © 2007/2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign